Søk etter tidligere besvarte spørsmål: Kategorier 
Karakter: 0 (0 stemmer)
Publisert: 29.10.2011
Kategori: Bil
Ekspert: PAL
Per A. Løken Per A. Løken
N/A
Sikkertrafikk.no
Flere svar fra PAL

Per A. Løken har arbeidet aktivt med trafikksikkerhet de siste 10 årene. Han har i denne perioden holdt mange foredrag i inn og utland om trafikksikkerhet. Arbeidet inkluderer også nettside om trafikksikkerhet og bokutgivelsen "Etikk og veitrafikk" (høsten 2008). Løken svarer på spørsmål knyttet til trafikksikkerhet.

Tidligere besvarte spørsmål
Link til hjemmeside

Spør en ekspert på "Bil"

Kategori: Bil

Spørsmål:

T-kryss og parkering

Ved parkering i en veg, på motsatt side av der en annen vegen munner ut. Kan man parkere i hele lengden, ikke rett ut for vegen, eller hvordan regnes 5-metersregelen?

Kollektivkjører med P-behov
Svar:
Dette er en gjenganger, antagelig fordi trafikkreglene i §17, b ikke er klare på dette punkt. Her overses situasjonen i et T-kryss.

Jeg vil tro at følgende burde være i orden: Parkering på motsatt side av der den annen vei munner ut er klart i selve veikrysset. Videre ville jeg ikke parkere på 5 m til hver side. Dette vil  i tillegg gi en rimelig god plass og oversikt i veikrysset.

Helst burde trafikkreglene vært korrigert slik at denne situasjonen er klart angitt.

MVH
Per A. Løken

PAL
Gi karakter: 12345678910 (1-10)

Tips en venn om denne siden




Del på: Del på facebook Del på kudos Del på del.icio.us Del på nettby Del på google